.


Opublikowano: 2023-09-19

Wieliczka pożegnała wakacje z górnikami i strażakamiMoc rodzinnych atrakcji, stoiska służb mundurowych, koncerty gwiazd, pokazy magiczne i ogniowe – „Finał wakacji z górnikami i strażakami” przyciągnął pod tężnię solankową tłumy wieliczan. Gospodarzami wydarzenia byli Prezes Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak i Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce Tomasz Broniowski.


Niedzielny poranek nie nastrajał optymistycznie. Nad Wieliczką przeszła burza. Strażacy-ochotnicy i górnicy nie poddali się jednak i pracowali mimo ulewnego deszczu, przygotowując strefę rodzinnych atrakcji. Dzień wcześniej przy tężni wyrosła scena wraz z całym zapleczem. Na szczęście górnikom i strażakom zawsze świeci słońce. Reguła ta nie zawiodła również 3 września – przed południem wyszło słońce i towarzyszyło wieliczanom do końca pikniku.

Moc atrakcji

Na długiej liście niespodzianek były m.in. niepowtarzalne strażackie dmuchańce z imponującą ścianką wspinaczkową w kształcie gaśnicy, dmuchane zjeżdżalnie, przebojowe piana party, animacje, gry, zabawy, zabytkowe wozy strażackie, darmowe popcorn i wata cukrowa. Najmłodsi z entuzjazmem powitali bohaterów „Psiego Patrolu”, Batmana, a także Skarbnika i górnika w galowym mundurze. Każdy chciał mieć z nimi zdjęcie! W ostatnią niedzielę wakacji chętni mogli bezpłatnie odwiedzić tężnię solankową. Z jej murów i wieży roztaczał się piękny widok na wszystkie atrakcje górniczo-strażackiego pikniku.

Na „Finale wakacji” zameldowali się przedstawiciele służb mundurowych. Zaprosili na pełne niespodzianek stoiska (były nawet psy policyjne!) oraz do służbowych pojazdów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się lekko opancerzony wóz policyjny, wojskowa ciężarówka oraz quady. W pikniku wzięli udział m.in. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, Wojewódzkiej Inspekcji Ruchu Drogowego, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Nie zabrakło Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i oczywiście Kopalni Soli „Wieliczka”. Na kopalnianym stoisku można było spotkać górnika i Skarbnika, a także fizjoterapeutów z podziemnego uzdrowiska oraz ratowników górniczych.

Górnicy kontra strażacy

Zaiste sportowych emocji dostarczył mini turniej rozegrany między organizatorami pikniku, czyli górnikami i strażakami. Zacięta walka doprowadziła do remisu. Zawodnicy mierzyli się w konkurencjach inspirowanych ich codzienną służbą i pracą.

- Kopalnia z przyjemnością wspólnie ze strażakami-ochotnikami zorganizowała plenerowe wydarzenie dla wieliczan. To już drugi taki pełen atrakcji piknik. Rok temu spotkaliśmy się przy tężni z okazji jubileuszu 150-lecia wielickiej jednostki OSP, w tym roku wspólnie pożegnaliśmy wakacje. Mam nadzieję, że rodzinny, górniczo-strażacki piknik wejdzie na stałe do kalendarza plenerowych imprez w Wieliczce – podkreślaPaweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Na plenerowej scenie do sztuk magicznych przekonywał iluzjonista – znany z programu „Mam Talent” Rafał Mulka. Gorące brawa czekały na Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Kopalni Soli „Wieliczka”, która udowodniła, że potrafi zagrać nawet pop! Bardzo podobał się również występ zespołu Deluxe Alive. Po godzinie 18.00. wkroczyły do akcji gwiazdy wieczoru. Najpierw Liber, po nim Video i wreszcie, niecierpliwie wyczekiwana, Roxie Węgiel!

Idealny koniec wakacji

- Długie tygodnie przygotowań, telefony liczone w setkach, wielki entuzjazm i… nie mniejsze obawy związane z kapryśną aurą. Było warto! – podsumowuje Tomasz Broniowski, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce. – Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację pikniku. Jestem wdzięczny panu prezesowi Pawłowi Nowakowi za zaufanie, jakim obdarzył mnie i ten nasz górniczo-strażacki finał wakacji. Wierzę, że piknik był jednocześnie niezapomnianym końcem wakacji i dobrym początkiem nowego roku szkolnego.

Dla tych, którzy nie musieli nazajutrz zbyt wcześnie wstawać do szkoły, strażacy i górnicy przygotowali absolutnie ognisty i wybuchowy finał: spektakl grupy Locomotora. Artyści nie szczędzili płomieni, fajerwerków, prezentując zachwycający taniec z żywiołem. Piknik zakończyła zabawa z DJ-em Molendysem.

Organizatorzy „Finału wakacji z górnikami i strażakami”: Kopalnia Soli „Wieliczka” i Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce. Piknik odbył się przy wsparciu Powiatu Wielickiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.Wieliczka pożegnała wakacje z górnikami i strażakami - zobacz zdjęcia


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022