carrefour


.


leroymerlin


Europejskie Dni Dziedzictwa w wielickim Muzeum 
Odbywa się: 18-19 września 2010 r.

„Od pomysłu do przemysłu” pod takim hasłem będzie się odbywać kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w dniach 18-19 września. Ta godna inicjatywa już kolejny raz wpisuje się w kalendarz wydarzeń Muzeum.


ALBUM 2009 r. fot. A.Grzybowski L.Kostus 29

W tym roku slogan „Od pomysłu do przemysłu” stał się inspiracją do pokazania w jaki sposób na przestrzeni wieków kształtowała się technologia produkcji soli warzonej, a także jakie przemiany zachodziły w maszynach służących do transportu pionowego. Na gości będą czekały również ciekawe konkursy, pokazy multimedialne oraz filmy. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności i sól uwarzyć. Wydarzenie będzie się odbywało na Zamku Żupnym - budowli powstałej w XIII w. jako budowla obronna a zarazem siedziba zarządu Żupy, jedyny tego typu zabytek w Polsce. Obecnie mieści się tu Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Warto przypomnieć, że Europejskie Dni Dziedzictwa to największy projekt kulturalny w Europie, który co roku przyciąga miliony Europejczyków.  Wstęp bezpłatny!W programie:

godz. 9.00 – 17.00 (przez cały czas trwania imprezy)
Zwiedzanie kompleksu zamkowego, pokaz dawnego warzenia soli na dziedzińcu zamkowym - możliwość wykonania fotografii w stroju warzycza

1. Zabawa w warzenie soli – „kurs” warzenia soli prowadzony przez instruktora – warzycza, stylizowane stroje historyczne pozwolą uczestnikom w pełni wcielić się w rolę producenta soli warzonej.

2. „SOLNICZKI – małe arcydzieła sztuki” – ekspozycję można zobaczyć w zupełnie nowej aranżacji wzbogaconą o nowe, piękne eksponaty. Cały proces produkcji soli kończył się pojawieniem jej na stołach w takich oto pięknych naczyniach.
godz. 1200 , 1600 zwiedzanie z autorem wystawy

3. „Ze skarbca wielickiego Muzeum” pokaz nowych filmów mówiących o narzędziach, maszynach, metodach produkcji, warzelnictwie

godz. 9.30, 13.30
4. „Od neolitycznego warzenia do nowoczesnej warzelni” – multimedialna prezentacja metod produkcji soli na terenie obecnej Wieliczki na przestrzeni tysiącleci

godz. 10.00, 14.00
5. „Od warzelni do kopalni” - spotkanie w szybie poszukiwawczym

godz. 10.30, 14.30
6. „Od kołowrotu do komputera” – transport pionowy w wielickiej kopalni, prezentacja multimedialna

godz. 11.00 , 15.00
7. Konkurs wiedzy dotyczącej prezentowanych zagadnień - nagrodą będzie bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Muzeum w kopalni soli.

ok. 15.30 – zjazd do kopalni dla wygranychALBUM 2009 r. fot. A. Grzybowski L. Kostus_33
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka
29. Finał WOŚP w Wieliczce  
Data: 31.01.2021
Lokalizacja: Wieliczka

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 31 stycznia 2021 roku. W tym roku Orkiestra zbiera pieniądze dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
29. Finał WOŚP w Wieliczce
KONCERT CHARYTATYWNY online  
Data: 23.01.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł zaprasza na tradycyjne Spotkanie Noworoczne, które w tym roku przybierze formę Koncertu Charytatywnego online na rzecz „Małych Bohaterów” - Stowarzyszenia Dzieci z Miopatią Mitochondrialną pod postacią zespołu Leigha.
KONCERT CHARYTATYWNY online
Świąteczny Jarmark w Wieliczce  
Data: do 31.01.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Zapraszamy do wsparcia Lokalnego biznesu w świątecznym klimacie! Cudowne dekoracje, mnóstwo świateł, światełek, smakowite zapachy grillowanych mięs, pajda ze smalcem, oscypki z żurawiną, bigos, kwaśnica, gorące napoje, czekolada i inne przepyszne produkty.
Świąteczny Jarmark w Wieliczce