.Koncert jubileuszowy z okazji 60 lat Mueum Żup Krakowskich 
Odbywa się: 06 maja 2011 r.

W Komorze Alfonsa Długosza w podziemnej ekspozycji Muzeum odbędzie się jubileuszowy koncert z okazji 60 lat Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Koncert rozpocznie się o godzinie 18:30.


Wydarzenie to uświetni polska premiera kantaty ,,Oda do soli” skomponowanej przez Franka Deimana do wiersza noblisty Pabla Nerudy w wykonaniu holenderskiego międzynarodowego chóru Intervocaal i filharmoników Valerius Ensemble.
Informacja, rezerwacja tel. 12 278 58 49.


60 lat Muzeum to czas, jaki upłynął od otwarcia pierwszej muzealnej ekspozycji w podziemiach kopalni - to obraz pasji, prac oraz przedsięwzięć podejmowanych i realizowanych w Wieliczce przez pracowników Muzeum, by chronić świetność i przeszłość Żup Krakowskich. Zasługą Muzeum jest doprowadzenie do wyznaczenia i zinwentaryzowania zabytkowej części kopalni soli w Wieliczce i wpisania jej w 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ciągu dziesięcioleci zostało zgromadzonych ok. 30 000 eksponatów, które nadal są wzbogacane o nowe obiekty. Muzeum jako instytucja centralna, bezpośrednio podległa Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego obecnie może poszczycić się imponującą, wielowątkową ekspozycją, prezentującą różne aspekty historii i prahistorii żup krakowskich. Wystawy są umieszczone w miejscach historycznie ze sobą związanych: w 16 oryginalnych podziemnych komorach kopalni soli oraz w Zamku Żupnym. W roku jubileuszowym został złożony wniosek o wpisanie również Zamku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka  
Data: 17.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się Jubileusz 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Wieliczka. Już 17 września wieliccy druhowie zapraszają do wspólnego świętowania podczas pikniku strażackiego na placu przy wielickiej tężni, gdzie czekać będzie mnóstwo atrakcji. Na scenie tego dnia wystąpi m.in. Ewelina Lisowska, Czadoman oraz finalistka programu „Mam Talent”.
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka
XV Dni Osiedla Krzyszkowice  
Data: 9-10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Od 9 do 11 września będą trwały tegoroczne, XV Dni Osiedla Krzyszkowice. Tegoroczna edycja rozpocznie się w piątek wieczorem tanecznym z seniorami, a zakończy w niedzielę spektaklem Teatru Bynajmniej pt. „Bajki Robotów”.
XV Dni Osiedla Krzyszkowice
XV Biegi Krzyszkowickie  
Data: 10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

W najbliższą sobotę 10 września w ramach XV Dni Osiedla Krzyszkowice odbędzie się jubileuszowa XV edycja Biegów Krzyszkowickich pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła.
XV Biegi Krzyszkowickie