.VII Pola Chwały 2012 
Odbywa się: 28 - 30 września 2012 r.

Z końcem września odbędzie się w Niepołomicach kolejna, siódma już edycja Pola Chwały 2012. Są to Otwarte Spotkania Wargamingowe, dzięki którym Niepołomice...


...zmieniają się na kilka dni w jeden wielki obóz wojskowy. Podczas wydarzenia Pola Chwały różne grupy rekonstrukcyjne prezentują widzom rekonstrukcje bitew oraz sceny z życia obozowego aż od czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Pola Chwały w Niepołomicach to okazja do spotkania się pasjonatów historii, militariów, gier wojennych oraz modelarstwa, zwłaszcza tego historycznego. Przez trzy dni, od piątku 28 września, aż do niedzieli 30 września bieżącego 2012 roku centrum Niepołomic, a konkretnie Zamek Królewski, Ogrody Królowej Bony, Park Miejski, hipodrom oraz Rynek będą tymi miejscami gdzie goście będą mogli spotkać uczestników tegorocznego wydarzenia przebranych w rozmaite, historyczne stroje, przyglądnąć się rekonstrukcjom bitew, zobaczyć jak wyglądało dawniej życie w obozach wojskowych, jak i również samemu spróbować swoich sił we władaniu bronią czy wziąć udział w wybranych pokazach i grach.

Jakie atrakcje czekają na nas podczas tegorocznych Pól Chwały?

- prezentacje oddziałów rekonstrukcyjnych od Cesarstwa Rzymskiego po współczesność
- pokazy walk
- gry wojenne i makiety pól bitewnych
- wystawa modeli wojskowych
- koncert muzyki dawnej w wykonaniu Jacka Kowalskiego
- gry na wielkich planszach
- Wielka Defilada oddziałów rekonstrukcyjnych ulicami Niepołomic (niedziela, godz. 11.00)
- dla dzieci: Kącik Pazia, Szkoła Rycerska, Szkoła Dam Dworu, liczne gry i zabawy.
- taniec dworski, stroje dworskie, zabawy dworskie na dziedzińcu zamkowym
- stanowiska z grami komputerowymi - najnowsze bądź najciekawsze historyczne gry strategiczne

Pola Chwały są spotkaniem entuzjastów historii, którzy chcą się dzielić swoją pasją. Otwarta formuła spotkania ma zachęcić publiczność do czynnego zaangażowania - można będzie wszystkiego dotknąć i wziąć udział w wybranych pokazach. Celem jest przekazanie entuzjazmu i pasji historycznych publiczności - czy to będą gry wojenne, rekonstrukcje historyczne, taniec dworski czy walka szablą polską... Impreza ta ma dać nieco zabawy i wrażenie cofnięcia się w czasie, a przy tym ma być solidną porcją rzetelnej wiedzy historycznej.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka  
Data: 17.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się Jubileusz 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Wieliczka. Już 17 września wieliccy druhowie zapraszają do wspólnego świętowania podczas pikniku strażackiego na placu przy wielickiej tężni, gdzie czekać będzie mnóstwo atrakcji. Na scenie tego dnia wystąpi m.in. Ewelina Lisowska, Czadoman oraz finalistka programu „Mam Talent”.
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka
XV Dni Osiedla Krzyszkowice  
Data: 9-10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Od 9 do 11 września będą trwały tegoroczne, XV Dni Osiedla Krzyszkowice. Tegoroczna edycja rozpocznie się w piątek wieczorem tanecznym z seniorami, a zakończy w niedzielę spektaklem Teatru Bynajmniej pt. „Bajki Robotów”.
XV Dni Osiedla Krzyszkowice
XV Biegi Krzyszkowickie  
Data: 10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

W najbliższą sobotę 10 września w ramach XV Dni Osiedla Krzyszkowice odbędzie się jubileuszowa XV edycja Biegów Krzyszkowickich pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła.
XV Biegi Krzyszkowickie