Opublikowano: 2026-06-26

Program na rzecz bezpieczeństwa seniorów wystartował w Powiecie Wielickim



W Powiatowym Kampusie Kultury w Wieliczce zainaugurowano ministerialny program „Świadomy Senior – Bezpieczny Senior”. Uczestnicy spotkania poznali sposoby rozpoznawania współczesnych zagrożeń, ochrony danych oraz reagowania na próby oszustwa.


Pierwsze spotkanie programu skierowanego do seniorów z całej Małopolski odbyło się w Powiecie Wielickim. Jego głównym tematem było bezpieczeństwo osób starszych w sytuacjach związanych między innymi z fałszywymi telefonami, niebezpiecznymi wiadomościami, wyłudzeniami pieniędzy oraz zagrożeniami występującymi w Internecie.

Podczas wydarzenia seniorzy otrzymali praktyczne informacje dotyczące rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji i ochrony własnych danych. Zwrócono również uwagę na znaczenie wiedzy, ostrożności i działań profilaktycznych w codziennym funkcjonowaniu.

Znaczenie inauguracji programu w Wieliczce podkreślił Starosta Wielicki Roman Ptak.

Cieszę się, że tak ważna inicjatywa została zainaugurowana właśnie w Powiecie Wielickim oraz że nasi mieszkańcy mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym, edukacyjnym spotkaniu. Celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz przekazanie praktycznej wiedzy o tym, jak reagować w sytuacjach zagrożenia i jak chronić się przed współczesnymi formami oszustw.” – mówił Roman Ptak.

W spotkaniu uczestniczyli również minister sprawiedliwości Waldemar Żurek, pełnomocniczka rządu ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger oraz wicestarosta wielicki Ewa Ptasznik. Obecni byli także przedstawiciele samorządu i instytucji zaangażowanych w działania na rzecz osób starszych.

Inauguracyjne wydarzenie połączyło edukację dotyczącą współczesnych metod oszustwa z praktycznymi wskazówkami dla seniorów. Program ma pomóc osobom starszym skuteczniej rozpoznawać zagrożenia i odpowiednio reagować w niebezpiecznych sytuacjach.

krakow

Solanka_Kopalnia_Soli_Wieliczka







Magia teatru i ekologii  
Data: 20 sierpnia
Lokalizacja: Niepołomice

Kolorowa scenografia, porywająca muzyka i przesłanie, które łączy pokolenia – już 20 sierpnia Niepołomickie Błonia zamienią się w tętniącą życiem plenerową scenę. Urząd Miasta i Gminy Niepołomice zaprasza na widowisko „Żywiołowo dla planety” w wykonaniu Teatru Katarynka – wydarzenie stworzone z myślą o dzieciach, ale skierowane do całych rodzin i wszystkich mieszkańców.
Magia teatru i ekologii
Puszcza na lata  
Data: 2 i 23 sierpnia 
Lokalizacja: Niepołomice

Letnie wieczory w otoczeniu zieleni, dźwięki eksperymentalnej elektroniki i rytmy jazzu unoszące się w powietrzu – to właśnie „Puszcza na Lata”, wyjątkowy cykl plenerowych koncertów organizowany wspólnie przez
Puszcza na lata