.
Opublikowano: 2024-04-11

Jak przebiega proces wyrzynania ósemki - objawy i możliwe komplikacjeÓsemka jest inaczej nazywana trzecim trzonowcem. Proces jej wyrzynania jest zazwyczaj dość złożony i nie u wszystkich osób przebiega w taki sam sposób. Z tego artykułu dowiesz się, jak przebiega ogólny proces związany z wyrzynaniem się tego zęba, jak również poznasz jego objawy oraz możliwe komplikacje.


Jak wygląda wyrzynanie 8?

Okres wyrzynania się ósemki zaczyna się zazwyczaj pomiędzy 17 a 25 rokiem życia, jednak u niektórych osób może nastąpić nieco później. Rozpoczyna się on przemieszczeniem się tego zęba w obrębie kości szczękowej, ponieważ stara się on znaleźć swoje miejsce obok sąsiadujących zębów. Gdy ósemka znajdzie już wolną przestrzeń, zaczyna się właściwy proces wyrzynania, czyli wychodzenia zęba z dziąsła. Ten etap może być bolesny szczególnie u tych osób, u których przestrzeń między zębami jest ograniczona.

Jakie są objawy wyrzynania się ósemki?

Wyrzynająca się ósemka daje o sobie znać. Najpopularniejsze objawy tego, że ten proces się zaczął to w szczególności:

- ból, który jest odczuwalny zarówno w obrębie dziąsła, jak i w okolicznych zębach.

- opuchlizna dziąseł wokół miejsca, w którym pojawia się ósemka.

- zaczerwienienie dziąseł oraz ich podatność na krwawienie

- odczuwanie dyskomfortu podczas jedzenia, w szczególności produktów twardych.

- gorączka – u niektórych osób może wystąpić łagodny wzrost temperatury ciała, jednak nie jest to reguła.

Jakie mogą być komplikacje w przypadku nieprawidłowego wyrzynania się ósemek?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, proces wyrzynania się ósemek nie u wszystkich osób przebiega jednakowo. Czasami można zauważyć niepokojące komplikacje, które towarzyszą temu zjawisku. Wśród nich w szczególności mogą się pojawić:

- infekcje, w szczególności wtedy, gdy ósemka nie ma wystarczającej przestrzeni do wyrzynania się i dochodzi do jej całkowitego lub częściowego zatrzymania.

- przesunięcie zębów, które prowadzi do wad układu zgryzu.

- zapalenie dziąseł, co może prowadzić do ich zaczerwienienia, krwawienia czy opuchnięcia.

- ból i opuchlizna jamy ustnej.

- powstanie torbieli, co często wymaga interwencji chirurgicznych.

Gdzie zwrócić się o pomoc przy pojawieniu się niepokojących objawów?

Należy pamiętać, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji, które są związane z wyrzynaniem się ósemek, najlepiej jest udać się na konsultacje dentystyczne. Regularne wykonywanie wizyt kontrolnych może również pomóc w monitorowaniu procesu wyrzynania się zębów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz zapoznać się na przykład ze stroną: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/wyrzynanie-osemki-ile-trwa-jakie-ma-objawy-jak-lagodzic-bol.html.

artykuł sponsorowany35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022