carrefour








.



leroymerlin



Opublikowano: 2014-03-18

Klucz do przyszłości - półmetek


W Gminie Wieliczka, realizowany jest projekt edukacyjny współfinansowany przez UNIĘ EUROPEJSKĄ ze środków EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO - "Klucz do przyszłości".


„Klucz do przyszłości” jest KOMPLEKSOWYM PROGRAMEM ROZWOJU SZKÓŁ realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Priorytetu IX - rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach; Działania 9.1 – wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty; Poddziałania 9.1.2 – wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.

Wszyscy uczniowie i uczennice w obu szkołach bardzo chętnie i systematycznie uczestniczą w zajęciach, który to udział zawsze skutkuje ich przyrostem wiedzy, umiejętności oraz kompetencji kluczowych w badanym obszarze. W min. 50% zajęć jest wykorzystywany zakupiony w I okresie realizacji projektu oraz na bieżąco sprzęt, m.in. laptopy i projektory do 16 sal lekcyjnych, pracownie komputerowe, tablice interaktywne, bogate oprogramowanie i liczne pomoce dydaktyczne.


.......  Wszystkie zajęcia oraz wycieczki organizowane w ramach projektu „Klucz do przyszłości” są dla uczniów i uczennic całkowicie bezpłatne. W czasie zajęć specjalistycznych i wyrównawczych oraz kół zainteresowań, szkoleń ECDL BO otrzymują posiłek/obiad. Wszystkie klasy I (prawie 220 uczniów i uczennic) wzięło udział w 3dniowym wyjeździe do Koninek - w czasie którego zostali objęci 12godzinnymi warsztatami z zakresu motywacji, równości płci i integracyjnymi – w rezultacie nastąpił rozwój komunikacji, współpracy i empatii; 

Mateusz Dylawerski z Wieliczki po raz 4 z rzędu zdobył tytuł Mistrza Polski Taekwon-do

 

młodzież poznała metody skutecznego uczenia się; BO zostali uwrażliwieni na potrzeby drugiej płci; uczyli się współdziałania podczas górskich wypraw pod okiem licencjonowanych przewodników. Wszyscy uczniowie i uczennice klas III w ramach rozwoju kompetencji obywatelskich, wdrażania do poszanowania praw człowieka, różnych systemów wartości i religii odbyli wycieczki do Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz do Muzeum Schindlera.

Dzięki uczestnictwu w warsztatach Uwierz w Siebie - u dziewcząt i chłopców wzrosła samoocena, wiara w swoje możliwości; potrafią już radzić sobie z wycofaniem, strachem przed ośmieszeniem. W czasie zajęć specjalistycznych młodzież uczy się radzić sobie z trudnościami edukacyjnymi typu dysgrafia, dysleksja - z wykorzystaniem „Eduterapeutiki”. Odbyły się dodatkowe lekcje powtórzeniowe z matematyki, biologii, fizyki, chemii dla wszystkich BO z klas III. Trzecioklasiści chętnie uczestniczą w tych zajęciach, gdyż daje im to szansę na lepszy wynik egzaminu gimnazjalnego. Wszyscy uczniowie i uczennice obu szkół wzięli udział w drugiej turze zajęć dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci komputerowych.

W każdej szkole odbyło się 17 różnych kół zainteresowań, zajęcia przedsiębiorczości oraz zajęcia preorientacji zawodowej - Szukam Pracy i Zawody Deficytowe - produktem końcowym każdego z tych zajęć jest prezentacja, film, opis, wystawa, program, itp. - bogactwo form i treści można oglądać na stronie projektu www.kluczdoprzyszlosci.eu.

Na szczególną uwagę zasługują Spotkania ze sztuką Moliera - grupa teatralna wystawiła poruszającą inscenizację pt. „Skąpiec” - kilkakrotnie wystawianą w szkole dla innych gimnazjalistów, rodziców, gości. Druga grupa teatralna pracowała nad fragmentami komedii A. Fredry pt. „Zemsta” - scenki zostały nagrane, wykonano zdjęcia. Zajęcia teatralne poprzedzone były zajęciami z aktorem. Grupy teatralne z każdej szkoły biorącej udział w projekcie Klucz do przyszłości” obejrzały spektakl pt. „Chory z urojenia” - doskonałe dzieło Moliera, które od lat bawi i uczy widzów. Oprócz wybornych dialogów i inteligentnej puenty na uwagę wg naszych BO zasłużyły kostiumy oraz dekoracja. Uczniowie i uczennice po spektaklu wysłuchali historii Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz zwiedzili wybrane pomieszczenia tego 120-letniego budynku. Grupa miała również możliwość zaprezentowania się na scenie.

Dużą popularnością cieszyły się zajęcia turystyczno-krajonnawcze - w ramach tego koła odbyły się wyjazdy „Poznaj swój region” - w programie znalazło się zwiedzanie pobliskich zabytków historii i architektury (średniowieczny klasztor Sióstr Benedyktynek w Staniątkach, renesansowy Zamek Królewski, rynek oraz gotycki kościół parafialny w Niepołomicach). Bardzo duże zainteresowanie uczestników wzbudziło niepołomickie Muzeum Fonografii – ekspozycja przedstawia rozwój technik utrwalania i odtwarzania dźwięku w kolejnych dekadach XX wieku z możliwością samodzielnego obsłużenia odtwarzaczy gramofonowych w specjalnie przygotowanej sali odsłuchowej.

W zakresie szkoleń ECDL zmieniono zakres Modułów egzaminacyjnych - uczniowie i uczennice są w ramach projektu przygotowywani do egzaminów ECDLProfile PTI STANDARD. Każdy moduł kończy się egzaminem w szkolnych Certyfikowanych Edukacyjnych Laboratoriach ECDL - odbyło się już po 70 egzaminów ECDL Standard w każdej szkole.

W II cyklu do zajęć projektowych zakupiono dodatkowe pomoce dydaktyczne oraz sprzęt i wyposażenie - zgodnie z zapotrzebowaniem prowadzących zajęcia, m.in. odczynniki chemiczne, wagę laboratoryjną, tablicę rozpuszczalności, phametr, modele atomów dla koła chemicznego i zajęć wyrównawczych z chemii, słuchawki do zajęć specjalistycznych, dodatkowe oprogramowanie (Microsoft Access, MS Office). Do zajęć koła „Mój organizm” zakupiono dodatkowe mikroskopy, atlas anatomiczny - by zapewnić osiąganie celów merytorycznych projektu, np. umiejętności mikroskopowania, znajomości szczegółowej budowy danego narządu. Na zajęciach twórczości wykonywano prace różnymi technikami, z wykorzystaniem zakupionych w ramach projektu materiałów plastycznych, m.in. pasteli olejnych, farb do malowania na szkle, antyram, papieru do orgiami, filcu, ceramiki, gliny; BO uczyli się posługiwania różnorodnymi materiałami przekazu artystycznego; przygotowali liczne wystawy, np. „Nie święci w Koźmicach garnki lepią”, „Filcem malowane”.

W okresie do czerwca 2014 planowane są: 3dniowe wyjazdy do Warszawy dla klas III; wyjazdy do różnych, okolicznych zakładów pracy oraz Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła dla klas I i II; wyjazd na uczelnię dla grup :"Chemia od kuchni”, zajęcia profilaktyki uzależnień dla wszystkich uczniów i uczennic Gimnazjum w Koźmicach Wielkich i Gimnazjum w Węgrzcach Wielkich; zajęcia przedsiębiorczości i preorientacji zawodowej, teatralne, wyrównawcze, specjalistyczne, Uwierz w siebie, koła zainteresowań, szkolenia ECDL - dla nowo rekrutowanych w III cyklu BO; a także zajęcia grupowe i indywidualne z doradcą zawodowym dla uczniów i uczennic klas III.





Karnawał w rytmie latino w Zamku w Niepołomicach  
Data: 1 marca
Lokalizacja: Niepołomice

Dołączcie do nas podczas Imprezy Karnawałowej w latynoamerykańskim stylu, która odbędzie się w sobotę, 1 marca 2025 roku w Zamku Królewskim w Niepołomicach!
Karnawał w rytmie latino w Zamku w Niepołomicach
Kabaret Paranienormalni w Wieliczce  
Data: 1.02.2025
Lokalizacja: Wieliczka

Czy jesteście gotowi na prawdziwy spektakl komedii, który rozbroi Wasze troski i zostawi jedynie śmiech? Paranienormalni zapraszają na Ostre Cięcie – program, który odcina wszystko, co nudne, i zszywa Wasze serca radością!
Kabaret Paranienormalni w Wieliczce