Wspólnie ustalcie zasady
Nikt nie lubi, gdy mu się rozkazuje. Aby skutecznie zachęcić rodzinę do sprzątania, warto zacząć od zmiany własnego podejścia. Zamiast krytyki postaw na motywację i otwartą komunikację. Porozmawiaj z partnerem i dziećmi o zaletach dzielenia obowiązków. Podkreśl wagę odpowiedzialności i współpracy.
Gdy domownicy lepiej zrozumieją własną rolę w dbaniu o dom, łatwiej się zaangażują. Wspólnie ustalcie zasady dotyczące sprzątania, aby każdy poczuł się częścią „misji”.
Omówcie, kto zamiast prasowania woli zmywanie naczyń, kto lubi robić pranie i wynosić śmieci, a kto preferuje sprzątanie łazienki od kuchni.
Dopasuj zadania do wieku dzieci. Mniejsze pociechy zajmą się prostszymi czynnościami, na przykład wycieraniem kurzu i ścieleniem łóżek, inne śmiało będą myć okna czy kosić trawę.
Postarajcie się podzielić obowiązki w sprawiedliwy sposób, biorąc pod uwagę też ilość wolnego czasu każdej osoby. Duże znaczenie będzie miało przy tym domowe wyposażenie. Przykładowo sprzątanie lekkim
odkurzaczem bezprzewodowym czy rozpakowanie zmywarki nie powinno sprawić wiele trudności ani być czasochłonne.
Stwórz harmonogram obowiązków
Jasno wydzielone zadania rozpiszcie w kalendarzu. Dzięki temu nikt nie zapomni o swoich obowiązkach i łatwiej zaplanuje swoje dni. Pomoże to też w skutecznym monitorowaniu postępów.
Harmonogram zawieście na lodówce lub udostępnijcie we współdzielonej aplikacji tak, aby każdy miał do niego dostęp. Oprócz czynności dopasowanych do dni tygodnia możesz zapisać też przedziały czasowe, na przykład zmywanie naczyń od razu po posiłku lub sortowanie prania w godzinach od 17.00 do 17.30.
Zamień sprzątanie w zabawę
W przypadku dzieci świetnie sprawdza się zdrowa rywalizacja.
Obowiązki najmłodszych domowników potraktuj jak zawody lub konkurs, na przykład „kto najszybciej posprząta swój pokój”. Pamiętaj o nagradzaniu systematyczności i dokładności wykonywanych zadań. Po każdych porządkach pochwal dzieci za współpracę, a jeśli przez cały tydzień czy miesiąc trzymały się harmonogramu bez przypominania im o tym, świętujcie, wybierając się razem na lody lub organizując wieczór filmowy z ich ulubionymi bajkami. Wprowadź system, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.
Jak dodatkowo angażować rodzinę do sprzątania?
Postaraj się wprowadzać zmiany stopniowo. Nagły natłok obowiązków może zniechęcić domowników do dobrowolnej współpracy.
Pozwalaj na zmienianie harmonogramu porządków, ale nie za często. Gdy ktoś nie może wykonać swojego zadania, powinien mieć nie tylko dobry powód, ale też przejąć jednorazowo obowiązki innego domownika. W ten sposób zadbacie o sprawiedliwość, co nie doprowadzi do niepotrzebnych kłótni – zwłaszcza między rodzeństwem.
Zaangażowanie partnera i dzieci do sprzątania wymaga odpowiedniego podejścia. Rodzinne porządki staną się częścią Waszej rutyny, jeśli każdy domownik będzie dobrze czuć się ze swoimi obowiązkami, a także zmotywowany i zobligowany do dbania o wspólną przestrzeń.
artykuł sponsorowany