.

Święto Soli 2010 
Odbywa się: 6 czerwca 2010 r.

Ogólnopolska impreza „Święto Soli” organizowana po raz ósmy przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na Zamku Żupnym łączy formę rodzinnego festynu i pokazu plenerowego z różnorodnymi działaniami muzealnymi (w tym inscenizacjami) skupionymi wokół problematyki solnej.

Każde z tych wydarzeń ma temat wiodący – tym razem jest nim stare porzekadło „Chleb i sól zdobią stół”, a partnerem specjalnym jest organizowane na krakowskim Kazimierzu „Święto Chleba”. Na jego stoisku podczas „Święta Soli” można będzie kupić prawdziwe pieczywo, zapleść żydowską chałkę i upiec własny obwarzanek.


Oprócz prezentacji dawnych i obecnych ośrodków produkcji soli w Polsce (Wieliczka, Bochnia, Kłodawa, Inowrocław, Ciechocinek) oraz sanatoriów i uzdrowisk solankowych są pokazy dawnych metod warzenia soli (z solanki), kruszenia soli kamiennej, nabijania beczek solą rumową i ładowania ich na XVII w. wóz konny. Prezentowane też są warsztaty rzemieślników – zanikających zawodów wytwarzających przedmioty niezbędne do produkcji i wydobycia soli (garncarz, bednarz, kowal, powroźnik). W staropolskiej „jatce solnej” sprzedawana jest sól w kruchach i tzw. „warzonka”, a na stoiskach firm handlowych nowoczesne produkty solne. Dla dzieci przygotowane są warsztaty edukacyjne, konkursy i zabawy w tym lepienie ogromnej solniczki i „zjazd u liny” oraz możliwość interaktywnego udziału w pokazach rzemieślników.

W programie obok występów muzycznych „Quartetu Klezmer Trio“ i Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” znajduje się inscenizacja „Swary o sól kazimierską” – załadunek wozów. Nowością jest Dyskusja Oksfordzka – „Sól darem życia”, do której zaproszono młodzież ze średnich szkół wielickich oraz „Solni strongmeni” - rodzinne konkursy sprawnościowe inspirowane pracami dawnych zawodów górniczych.


Atrakcją kończącą wydarzenie jest występ Grupy Rafała Kmity: „Aj-waj! Czyli historie z cynamonem”. W Zamku Żupnym dostępne będą wystawy stałe prezentujące dzieje miasta, baszta (XIV w.), szyb (poł. XIII w. ) i interesująca wystawa „Żydzi w Wieliczce – przywracanie pamięci”.

Impreza adresowana jest do różnych grup wiekowych, w tym całych rodzin, turystów zwiedzających kopalnię soli, a także gości z zagranicy.

Druga część „Święta Soli” to rewizyta na Placu Wolnica w Krakowie. Muzeum Żup Krakowskich pojawi się tam 13 czerwca z jatką solną, warsztatami i konkursami dla dzieci i młodzieży.


Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara
Patroni medialni: TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków, Rynek Podróży, Miesiąc w Krakowie, TTG
Partnerzy: LajkonikProgram imprezy - Święto Soli 2010
6 czerwca 2010 r. - godz. 9:30 - 18:00


9.30 – 17.00 - stoiska: producentów i dystrybutorów soli, uzdrowisk solankowych oraz „Święta Chleba”, jatka solna, karczma, pokazy plenerowe (rzemieślnicze, solowarskie), zabawy (zjazd u liny), warsztaty edukacyjne dla dzieci, kino solne

9.30, 13.00, 15.00
– oprowadzanie po wystawie czasowej „Żydzi w Wieliczce – przywracanie pamięci”

10.50 - oficjalne rozpoczęcie imprezy przez Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prof. Antoniego Jodłowskiego

11.00 - „Swary o sól kazimierską” – załadunek wozów (inscenizacja)

11.15 – gra Quartet Klezmer Trio

11.45, 14.30 – Chleb niepowszedni – zaplatanie żydowskiej chałki i krakowskiego obwarzanka (stoisko Święta Chleba)

12.00 – „Sól darem życia” – Dyskusja Oksfordzka (sala gotycka)

12.00 - „Warzenie przez rz” – pogadanka przy stoiskach solo- i piwowarskim

12.20, 13.30, 15.15 – Kuchnia Żupna. Do soli i chleba – potrawy kuchni średniowiecznej (pokaz kulinarny)

12.30 – gra Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”

13.00 – „Kosz z solą” - prezentacja firm producenckich, handlowych i ośrodków leczniczych oraz loteria

14.00 – gra Zespół Perkusyjny Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieliczce (przygotowanie Artur Ciborowski)

14.45, 15.30 i 16:30 – zawody rodzinne: „Solni strongmeni”, konkurs w przysłowia…

16.00 –„U nas oddycha się łatwiej i głębiej” - zajęcia z oddychania prowadzone przez terapeutę

17.00 - GRUPA RAFAŁA KMITY: „Aj-waj! Czyli historie z cynamonem”


35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka  
Data: 17.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się Jubileusz 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Wieliczka. Już 17 września wieliccy druhowie zapraszają do wspólnego świętowania podczas pikniku strażackiego na placu przy wielickiej tężni, gdzie czekać będzie mnóstwo atrakcji. Na scenie tego dnia wystąpi m.in. Ewelina Lisowska, Czadoman oraz finalistka programu „Mam Talent”.
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka
XV Dni Osiedla Krzyszkowice  
Data: 9-10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Od 9 do 11 września będą trwały tegoroczne, XV Dni Osiedla Krzyszkowice. Tegoroczna edycja rozpocznie się w piątek wieczorem tanecznym z seniorami, a zakończy w niedzielę spektaklem Teatru Bynajmniej pt. „Bajki Robotów”.
XV Dni Osiedla Krzyszkowice
XV Biegi Krzyszkowickie  
Data: 10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

W najbliższą sobotę 10 września w ramach XV Dni Osiedla Krzyszkowice odbędzie się jubileuszowa XV edycja Biegów Krzyszkowickich pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła.
XV Biegi Krzyszkowickie