.




media expert
Opublikowano: 2022-09-06

Wystawy ze szczyptą soli



Nie od dziś wiadomo, że fotografie doskonale komponują się z solą. Tego lata w Kopalni Soli „Wieliczka”, w komorze Staszica turyści mieli okazję zapoznać się z dwiema interesującymi wystawami. Jedna opowiadała historię Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Bohaterami drugiej stali się wybitni twórcy z XIX i początku XX w. Z kolei wiosną przy szybie Daniłowicza można było zobaczyć plenerową wystawę poświęconą zbrodni katyńskiej.


Pamięć

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to samorządowa instytucja prowadzona przez powiat oświęcimski i współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej siedzibą jest Lagerhaus, który znajduje się ok. 200 m od byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz. Budynek wzniesiono w roku 1916. W czasie II wojny światowej SS magazynowało w nim żywność: mąkę, kaszę, cukier. Przyszła siedziba Muzeum w roku 2009 została wyremontowana.

Bohaterowie kultury

„Ludzie Polskiej Kultury I” to kilkanaście sylwetek fascynujących ludzi kultury i sztuki. Mickiewicz, Chopin, Moniuszko, Siemiradzki, Sienkiewicz, Modrzejewska, Conrad, Negri… Niejeden z prezentowanych życiorysów nadawałby się na hollywoodzki film. Wystawę w ramach cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski” zrealizowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Bolesna historia

Katyń tak naprawdę zaczął się od zdradzieckiego pakty Ribbentrop-Mołotow… 18 plansz opatrzonych tekstem w kilku językach prezentowało przy szybie Daniłowicza tę tragiczną bolesną historię, która przez długie lata po zakończeniu II wojny światowej była systematycznie zakłamywana. Ekspozycja zatytułowana „Zbrodnia Katyńska” również została przygotowana przez MŻK i stanowiła element cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski”.

krakow