Setki dzieci, rodzin i gości uczestniczyły w tegorocznej edycji „Bezpiecznych Wakacji w Gdowie”. Całodzienny program prowadził Marcin Korbut. Jednym z głównych tematów pikniku było bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku. Służby i ratownicy przygotowali pokazy ratownictwa górskiego i wodnego, a przy stanowiskach edukacyjnych można było zdobyć informacje dotyczące bezpiecznego zachowania na drodze, nad wodą oraz podczas letnich aktywności.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje formacji mundurowych i ratowniczych. Policjanci, strażacy Państwowej Straży Pożarnej, żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz przedstawiciele innych służb udostępnili uczestnikom radiowozy, quady, wozy strażackie i specjalistyczny sprzęt.
Motoryzacyjną część programu tworzyły Zlot Motocyklowy „Jednośladem bezpiecznie do celu” oraz Drive It Day – Dzień Jeżdżenia Zabytkiem. Na Zarabiu pojawiły się dziesiątki motocykli oraz samochodów zabytkowych. Podczas części oficjalnej nagrodzono najciekawszy motocykl, a publiczność wybrała najciekawszy samochód zabytkowy i historyczny.
Na skateparku przeprowadzono warsztaty BMX oraz profesjonalne pokazy. Uczestnicy mogli także oglądać prezentacje sportów walki i gimnastyki, a następnie wziąć udział w zumbie oraz zajęciach bachaty.
Piknikowi towarzyszył Bieg Gryfa. Dzieci i młodzież rywalizowały na trasach dostosowanych do wieku, liczących od około 100 metrów do 1 kilometra. Dorośli wystartowali w biegu na 5 kilometrów lub marszu Nordic Walking na dystansie 3 kilometrów.
Najmłodsi korzystali również z dmuchańców, animacji, ścianki wspinaczkowej i przejażdżek konnych. Program uzupełniły konkursy oraz stoiska edukacyjne i promocyjne, przygotowane m.in. przez Fundację DKMS i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Podolanach.
Wolontariusze Fundacji DKMS przekazywali informacje o dawstwie szpiku i procedurze rejestracji w bazie potencjalnych dawców. Zainteresowane osoby mogły również wesprzeć działania prowadzone na rzecz pacjentów potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych.
O gastronomiczną część wydarzenia zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z Książnic, Bilczyc i Krakuszowic. W strefie gastronomicznej serwowano domowe potrawy, wypieki i regionalne specjały, a także lody, watę cukrową oraz popcorn.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, generał broni dr Adam Joks, Starosta Wielicki Roman Ptak, Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce insp. dr Jarosław Klich oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce mł. bryg. Robert Ulman.
Całodzienny program zakończyło Piana Party z kolorową pianą. Był to ostatni punkt rodzinnego pikniku i wspólnego rozpoczęcia wakacji na gdowskim Zarabiu.
Organizatorami wydarzenia byli Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, sekcja Polska oraz Polska Sekcja IPA – Region Kalwaria Zebrzydowska. Patronat nad imprezą objęła Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce, a patronat honorowy – insp. dr Jarosław Klich i Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem medialnym Radia Kraków, serwisu informacyjnego WieliczkaCity.pl, portalu dla mieszkańców Gdowa i okolic mójgdów.pl.
Na naszym Facebooku możecie znaleźć fotorelację z tego wydarzenia - tutaj