
Jednym z ważniejszych wielickich remontów jest oczywiście modernizacja średniowiecznego powstałego pod koniec XIII wieku Rynku Górnego, która trwa już dwanaście miesięcy, ponieważ prace rozpoczęły się właśnie w maju minionego 2009 roku. Jednak według najnowszych zapowiedzi ta inwestycja, która kosztuje ponad cztery i pół miliona złotych ma się zakończyć już na dniach. Co się zmieniło po już prawie zakończonym remoncie? Nowy Rynek Górny to przede wszystkim nowa płyta ze środka której zniknęła stara fontanna. Zupełnie nowa, przede wszystkim efektywniej wyglądająca fontanna pojawi się tuż przy Pałacu Przychodzkich otoczona nowymi schodami przy których właśnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Na około rynku znajdują się drzewka oraz inne akcenty zieleni jak chociażby kwiaty przymocowane do latarni. Na odnowionym wielickim rynku znajdzie swoje miejsce również tablica upamiętniająca 720-lecie Solnego Miasta, która zostanie wmurowana w płytę rynku. Ową pamiątkową płytę poświęcił 13 maja w kościele parafialnym św. Klemensa Kardynał Stanisław Dziwisz. Termin uroczystego otwarcia wyremontowanego Rynku Górnego nie został jeszcze ostatecznie ustalony, wynika to m.in. potrzeby uzyskania pozwoleń na użytkowanie tego zabytkowego obszaru. Przewiduje się jednak, że nastąpi to na przełomie maja i czerwca. Nowy wielicki rynek jeszcze nie został otwarty, a już wzbudzał kontrowersje. Dotyczyły one przede wszystkim możliwości parkowania na nim samochodów. Początkowo zapadła decyzja, że na odrestaurowanym rynku będzie obowiązywał całkowity zakaz poruszania się pojazdów. Ten pomysł nie spodobał się jednak właścicielom sklepów i firm znajdujących się na rynku. Twierdzili oni, że całkowite zamknięcie rynku dla samochodów spowoduje, że przez owy plac będzie przewijało się znaczni e mniej osób, a to z kolei przyczynić się może nawet do likwidacji ich firm. W imieniu niezadowolonych przedsiębiorców Wielicka Izba Gospodarcza wysłała do burmistrza Wieliczki odpowiednie pismo. Doszło do spotkania, na którym burmistrz Wieliczki postanowił iść na pewne ustępstwa i dopuścić możliwość parkowania samochodów w pewnych obszarach Rynku Górnego. Sprawa ta nadal jest otwarta, a ostatecznych decyzji nadal nie podjęto. Trudno bowiem wyznaczyć stałe miejsca parkowania w okolicach rynku gdyż zaraz po jego zakończonym remoncie rozpoczną się prace na ulicach sąsiadujących z wielickim rynkiem.

I w ten właśnie sposób przechodzimy do kolejnego punktu naszego artykuły którym jest remont ulic Daniłowicza oraz Zamkowowej. Szykuje się zarówno dla mieszkańców Wieliczki jak i przyjezdnych kolejne spore utrudnienie w poruszaniu się po naszym mieście. Nie długo po zakończeniu remontu wielickiego rynku przyjdzie nam czekać na zamknięcie ulic Daniłowicza oraz Zamkowej. Remont tych że traktów zalicza się do programu rewitalizacji Wieliczki, który w sumie będzie kosztował 19 milionów złotych, a jego finał nastąpi prawdopodobnie w 2011 roku. Zamknięcie wspomnianych ulic wiąże się chociażby z takimi pracami jak wymiana nawierzchni czy obniżenie krawężników, aby ułatwić poruszanie się po tych ulicach osobom niepełnosprawnym. Jednak to nie wszystko, powstanie tam kanalizacja rozdzielająca oraz modernizacji ulegnie gazociąg oraz wodociąg. Tego typu zabiegom nie zostaną poddane tylko ulice Daniłowicza oraz Zamkowa, podobny remont czeka również szlak komunikacyjny Górsko czy Kilińskiego. Wszystkie te ulice znajdują się w bardzo bliskim lub bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Górnego, tak więc do końca bieżącego roku, bo planowo właśnie wtedy mają się zakończyć remonty wyżej wymienionych traktów, czekają Wieliczkę spore utrudnienia komunikacyjne. Wiemy już również jaka firma zajmie się rewitalizacją wielickich ulic. Owe prace remontowo – budowlane wykona firma z Krakowa, a konkretnie Przedsiębiorstwo Budowlane Nk-Bud, które zobowiązało się wykonać ustalone prace za kwotę 6,7 mln złotych.

Przenieśmy się teraz w inną część miasta, a mianowicie na osiedle Wincentego Pola, gdzie od połowy marca bieżącego roku trwają prace budowlane przy nowej i równocześnie nowoczesnej siedzibie dla dwóch placówek edukacyjnych działających w Wieliczce. Mowa tutaj o budowie kompleksu oświatowego który będzie siedzibą Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby. Przetarg na realizację pierwszego etapu tej inwestycji został rozstrzygnięty w lutym tego roku, a jego zwycięzcą jest firma Strabag z Pruszkowa, która wykona prace związane z I etapem budowy za kwotę 10 milionów złotych. Drugi etap budowy planowany jest na lata 2011 – 2012. Koszt tej inwestycji szacowany jest na około 30 milionów złotych. Prace ziemne które są aktualnie wykonywane i które mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu rozpoczęły się od wywozu nie tylko gruzu oraz ziemi, ale w pierwszych dniach wywożono również prawdziwe śmieci. Teren ten był od dłuższego czasu pozostawiony sam sobie w związku z czym mieszkańcy miasta zaczęli go traktować niczym wysypisko śmieci. Z relacji robotników dowiadujemy sie, że nie tylko małe przedmioty jak butelki czy naczynia były wywożone, ale również i te duże przedmioty jak lodówka, wózki dziecięce czy opony. Pierwsza faza polegała na usunięciu dotychczasowego podłoża, a następnie na teren budowy zwożony był żwir, który miał zastąpić wywiezioną ziemię. Obecnie widać już sięgające kilku metrów wykopy. Zgodnie z planem w listopadzie bieżącego roku obiekt ma zostać oddany w stanie surowym otwartym zakańczając w ten sposób pierwszy etap budowy wart 10 milionów złotych. Więcej na temat samego kompleksu oświatowego, który powstaje w Wieliczce można przeczytać na łamach naszego portalu
w tym miejscu.
Kolejnym miejscem gdzie już wkrótce ruszą prace remontowe jest obszar znajdujący się wyjątkowo blisko budowanego Zespołu Szkół Zawodowych o którym przed chwilą wspominaliśmy. Mowa tutaj o znajdującej się również na osiedlu Wincentego Pola pętli MPK. Plac ten który niedawno stał się własnością gminy Wieliczka już od dłuższego czasu wymagał gruntownego remontu. Miejsce to jest zarówno początkowym jak i końcowym przystankiem wszystkich trzech autobusów aglomeracyjnych które poruszają się między Solnym Miastem, a Krakowem. Niedawno ogłoszony został przetarg na modernizację tego miejsca i planuje się, że prace ruszą najpóźniej z początkiem czerwca. Co prawda w ostatnim czasie wiele uciążliwych dziur zostało w tym miejscu załatanych jednak gruntowna przebudowa i tak się przyda. Oprócz położenia nowej nawierzchni przebudowie mają również ulec okoliczne chodniki. Inwestycja ta ma się planowo zakończyć w połowie wakacji i będzie kosztowała miasto około 250 tysięcy złotych.

W zupełnie innej części Wieliczki już niebawem, bo według planów za niespełna dwa miesiące ma się rozpocząć kolejna inwestycja, a mianowicie modernizacja dworców kolejowych w Wieliczce o której to pisaliśmy niedawno na naszym portalu. Inwestycja ta zostanie przeprowadzona w ramach projektu: "Zintegrowany System Transportu Zbiorowego (ZSTZ) w aglomeracji krakowskiej”. Zarówno dworzec „Wieliczka” jak i „Wieliczka Rynek” już od kilku lub nawet kilkunastu lat prosi się o gruntowny remont. Renowacja przyda się przede wszystkim temu pierwszemu, który skutecznie swoim wyglądem straszy zarówno mieszkańców naszego miasta jak i przede wszystkim turystów przyjeżdżających do Wieliczki pociągiem. Projekty SKA objęte są jak informuje dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe SA, unijnym dofinansowaniem. Szybka Kolej Aglomeracyjna ma spełniać zadania podobne do tych jakie spełnia metro, a być przy tym o wiele tańszą inwestycją. Podróż SKA ma być o wiele szybsza niż przejazd busem, tramwajem czy autobusem. Według planów modernizacja wielickich dworców potrwa trzy lata. Unowocześnieniu ma również ulec odcinek kolejowy pomiędzy Bieżanowem, a Wieliczką co ma się przyczynić do znacznego skrócenia czasu podróży z Wieliczki do Krakowa. Plan modernizacji pierwszego wielickiego dworca „Wieliczka” - zakłada również powstanie tam centrum przesiadkowego Park&Ride z parkingiem przeznaczonym na kilkaset samochodów jak i również punktami gastronomicznymi oraz informacyjnymi. Planowana jest również budowa przejścia podziemnego czy wind. Wspomniane inwestycje mają pochłonąć ponad osiem milionów złotych z czego gmina Wieliczka przeznaczy na ten cel prawie 3,5 miliona złotych. Drugi wielicki Dworzec – „Wieliczka Rynek” również doczeka się remontu i również przy nim ma powstać system Park&Ride, który zakłada przyjazd samochodem do Wieliczki, pozostawienie auta na tym właśnie parkingu oraz przesiadkę do szybkiej kolei aglomeracyjnej, która w dość krótkim czasie przetransportuje pasażerów nie tylko do centrum Krakowa, ale również do portu lotniczego Balice.
Jakby tego było mało w okolicach ulicy Limanowskiego mają wkrótce ruszyć prace związane z powstaniem w tamte części Wieliczki parkingu. Firma Gro - Trans z Mietniowa za kwotę blisko 110 tysięcy złotych zbuduje na wyznaczonym terenie parking dla kilkudziesięciu samochodów oraz drogę dojazdową do nowego placu postojowego. . Inwestycja ta powstaje na działce należącej do gminy i jest niewątpliwie bardzo dobrym pomysłem albowiem nie jest tajemnicą fakt, że już od dłuższego czasu w centrum miasta czy jego okolicach trudno jest znaleźć wolne miejsce parkingowe.

To nie koniec planowanych wielickich inwestycji jednak rewitalizacja placu Kościuszki jak i Skulimowskiego oraz ulic Sikorskiego i Bednarka są planowane dopiero na przyszły 2011 rok. Teren zarówno pomiędzy szybem Regis, a domem handlowym Kinga jak i ten przed Pałacem Konopków (obecny IPN) zostanie całkowicie odmieniony. Położona zostanie zupełnie nowa nawierzchnia, pojawi się więcej ławeczek jak i również oświetlenie czy fontanny. Podziemna infrastruktura również zostanie zmodernizowana. Jednak to dopiero w przyszłym roku.
Podsumowując nie sposób nie zauważyć, że w ostatnim czasie w Wieliczce wiele się dzieje, wiele placów budowy, wiele rewitalizacji, a co za tym idzie czasami również wiele utrudnień dla mieszkańców Solnego Miasta. Jednak utrudnienia są tylko tymczasowe, natomiast wierzymy że efekt prowadzonych modernizacji będzie służył zarówno miastu jak i przede wszystkim jego mieszkańcom przez wiele najbliższych lat przyczyniając się do promocji naszego miasta.