hyundai


.


leroymerlin

mazda


Krypta Kaplicy Morsztynów


W kościele parafialnym św. Klemensa w Wieliczce w dniu 13 maja 2010 roku odbyły się uroczystości związane z otwarciem nowej atrakcji turystycznej Wieliczki - zabytkowej Krypty Kaplicy Morsztynów.

Uroczystego otwarcia zabytkowej kaplicy Morsztynów dokonał Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Tuż przed otwarciem nowej atrakcji turystycznej Wieliczki zgromadzeni goście wysłuchali prezentacji, którą wygłosił dr inż. Andrzej Gaczoł, jak i również mieli okazje posłuchać zespołu Starck Ensemble składającego się z trębaczy z Jasnej Góry.


„Skarby św. Klemensa”, przez długi czas były zamknięte w kościelnym skarbcu. Najcenniejszym eksponatem, który się tam obecnie znajduje jest niewątpliwie gotycka monstrancja pochodząca z 1490 roku, która to została naszemu kościołowi podarowana przez krakowskiego kanonika ks. Jana Borzymowskiego, który w latach 1490-1496 był administratorem Zup Krakowskich. W Kaplicy Morsztynów oprócz wspomnianej gotyckiej monstrancji można również zobaczyć chociażby „winogronowy” kielich pochodzący z około 1500 roku czy późnogotycki kielich Bractwa Kopaczy. Obiekty te, które były wystawione tuż po udostępnieniu krypty dla zwiedzających, są najstarszymi oraz najcenniejszymi eksponatami kościelnych zbiorów, jednak stanowią one tylko niewielką część skarbca wielickiego kościoła. W skarbcu tym znajduje się bowiem 130 zabytkowych obiektów sakralnych. Aby umożliwić zwiedzającym obejrzenie wszystkich stu trzydziestu eksponatów, proboszcz parafii ksiądz Zbigniew Gerle zadecydował, że będą one co pewien czas wymieniane. Dzięki temu zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wielu eksponatów pochodzących z różnych okresów historii. Krypta kaplicy Morsztynów, została odrestaurowana dzięki dotacji z Programu Ochrony Zabytków Gminy Wieliczka, jaką parafia św. Klemensa otrzymała w kwocie 120 tysięcy złotych. Wiele pracy w odrestaurowanie Kaplicy Morsztynów włożył dr inż. Arch. Andrzej Gaczoł oraz obecny konserwator wojewódzki mgr inż. arch. Jan Janczykowski.

Wszyscy zainteresowani zwiedzaniem wystawy znajdującej się w Krypcie Kaplicy Morsztynów mogą to robić w dni powszednie w godzinach 9:00 – 17:00.


 


Krypta Kaplicy Morsztynów - zobacz zdjęciaRenata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka