.
Henryk Kozubski - wystawa wielickiego Chagall\

Henryk Kozubski - wielicki Chagall


 
Odbywa się: 27 kwietnia 2010 roku

Wielicka biblioteka zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Henryka Kozubskiego, który odbędzie się we wtorek, 27 kwietnia 2010 r. o godz. 17:30. Wernisaż połączony będzie ze spotkaniem autorskim na temat albumu „Henryk Kozubski wielicki Chagall” autorstwa Wiesława Żyznowskiego.

Po raz pierwszy mamy przyjemność gościć w murach wielickiej biblioteki obrazy Henryka Kozubskiego – wielickiego twórcy akwarel ilustrujących bajkowy świat pejzaży zapomnianych. Spotkanie z pracami połączone będzie z prezentacją albumu autorstwa Wiesława Żyznowskiego, który w przepiękny sposób uchwycił świat malarski Pana Henryka.

Henryk Kozubski, urodził się w 1911 w Bieczu, jako syn Włodzimierza Kozubskiego, pracownika miejscowego sądu i Eugenii z Kwiatkowskich. W Bieczu spędził dzieciństwo i wczesną młodość, by w latach 1926-1927 przenieść się wraz z matką i rodzeństwem do Wieliczki – rodzinnego miasta swojego ojca. To właśnie w Wieliczce zrodziła się w młodym Henryku miłość do sztuki, którą odziedziczył po matce.

W solnym mieście Henryk Kozubski podejmuje naukę w Gimnazjum im. Jana Matejki, gdzie zaczyna się jego przygoda ze sztuką, pielęgnowana i podsycana przez nauczycieli. Po ukończeniu szkoły nie podejmuje on jednak decyzji o wstąpieniu w poczet studentów ASP. Kończy studium Rolnicze UJ i przez długie lata zajmuje się pracą w zawodzie. Dopiero na emeryturze odzywa w nim, tląca się do tej pory, fascynacja malarstwem. Zaczyna tworzyć i pokazywać swoje prace, do których obejrzenia zapraszamy 27.04.2010 do wielickiej biblioteki.


Książka Wiesława Żyznowskiego „Henryk Kozubski wielicki Chagall” to album poświęcony pracom Henryka Kozubskiego. Na jego kartach odnajdziemy 42 akwarele prezentujące wszystkie charakterystyczne dla twórczości Kozubskiego motywy – najważniejsze wielickie budynki, pejzaże, wnętrza kopalniane i scenki rodzajowe. W czasie spotkania będzie można nie tylko zapoznać się z ciekawą pozycją albumową, ale również dowiedzieć się jak powstała i co tym razem skłoniło autora sławnych „Wieliczan…” do uchwycenia piękna świata tworzonego przez ludzi.

Wystawa malarstwa Henryka Kozubskiego prezentowana będzie w Sali na poddaszu wielickiej biblioteki do końca maja.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka  
Data: 17.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się Jubileusz 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Wieliczka. Już 17 września wieliccy druhowie zapraszają do wspólnego świętowania podczas pikniku strażackiego na placu przy wielickiej tężni, gdzie czekać będzie mnóstwo atrakcji. Na scenie tego dnia wystąpi m.in. Ewelina Lisowska, Czadoman oraz finalistka programu „Mam Talent”.
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka
XV Dni Osiedla Krzyszkowice  
Data: 9-10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Od 9 do 11 września będą trwały tegoroczne, XV Dni Osiedla Krzyszkowice. Tegoroczna edycja rozpocznie się w piątek wieczorem tanecznym z seniorami, a zakończy w niedzielę spektaklem Teatru Bynajmniej pt. „Bajki Robotów”.
XV Dni Osiedla Krzyszkowice
XV Biegi Krzyszkowickie  
Data: 10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

W najbliższą sobotę 10 września w ramach XV Dni Osiedla Krzyszkowice odbędzie się jubileuszowa XV edycja Biegów Krzyszkowickich pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła.
XV Biegi Krzyszkowickie