.

II Wielickie Dyktando 
Odbywa się: 19 maja 2012 r.

W maju zeszłego roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce zorganizowała I Wielickie Dyktando. Konkurs spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem...

...przez społeczność lokalną, uczestników oraz władze samorządowe. Znaczna frekwencja w konkursie nagrodziła trud przygotowań oraz ukazała bibliotekę nie tylko jako wypożyczalnię, ale i animatora kultury. Także w tym roku, w sobotę 19 maja, o godz. 10:00, w wielickim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym Solne Miasto, mieszkańcy powiatu wielickiego będą mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą polskiej ortografii oraz interpunkcji. Zgłoszenia do dyktanda przyjmowane są do 16 maja w bibliotece głównej (ul. Żwirki i Wigury 2, Wieliczka) oraz za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej (decyduje data wpłynięcia zgłoszenia do biblioteki).


Organizowane przez wielicką bibliotekę wydarzenie integruje mieszkańców powiatu oraz pozwala im na jednoczesne uczestniczenie w wydarzeniu kulturalnym i sprawdzenie swoich umiejętności językowych. Przy okazji jest to świetny sposób zaprezentowania działalności biblioteki szerokiemu gronu potencjalnych czytelników. Dla uczestników konkursu zorganizowany został również program artystyczny, który będzie miał miejsce w patio CER Solne Miasto w Wieliczce. Swój dorobek artystyczny oraz ofertę zaprezentują Zespół Pieśni i Tańca Raciborsko, Szkoła Muzyczna I st. w Wieliczce oraz Centrum Tańca i Ruchu ReAkcja. Oczywiście na zwycięzców czekają, jak w zeszłym roku, cenne nagrody oraz nagrody specjalne.


Organizowanie tak dużego przedsięwzięcia jest nie lada wyzwaniem dla takiej instytucji jak biblioteka. Działań takich nie dałoby się zrealizować bez wsparcia sponsorów, o których trzeba zabiegać ze znacznym wyprzedzeniem, wolontariuszy, informacji w mediach oraz honorowych patronów, którzy znacznie podnoszą prestiż imprezy. Dbałości wymaga wybór Jury, które będzie świadczyło o poziomie merytorycznym imprezy. W tym roku w Jury dyktanda zasiądą prof. zw. dr hab. Piotr Żmigrodzki (PAN), który będzie również autorem tekstu dyktanda, prof. dr hab. Renata Przybylska (UJ) oraz dr Kazimierz Sikora (UJ). Tekst będzie natomiast dyktowany przez Dziekana Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie - prof. nadzw. Jacka Romanowskiego.

Szczegółowe informacje o dyktandzie, regulamin oraz formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej wielickiej biblioteki www.biblioteka.wieliczka.eu oraz w siedzibie biblioteki.

Patronat medialny nad II Wielickim dyktandem objął m.in. portal WieliczkaCity.pl


35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka  
Data: 17.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się Jubileusz 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Wieliczka. Już 17 września wieliccy druhowie zapraszają do wspólnego świętowania podczas pikniku strażackiego na placu przy wielickiej tężni, gdzie czekać będzie mnóstwo atrakcji. Na scenie tego dnia wystąpi m.in. Ewelina Lisowska, Czadoman oraz finalistka programu „Mam Talent”.
Piknik Strażacki - 150 lat OSP Wieliczka
XV Dni Osiedla Krzyszkowice  
Data: 9-10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

Od 9 do 11 września będą trwały tegoroczne, XV Dni Osiedla Krzyszkowice. Tegoroczna edycja rozpocznie się w piątek wieczorem tanecznym z seniorami, a zakończy w niedzielę spektaklem Teatru Bynajmniej pt. „Bajki Robotów”.
XV Dni Osiedla Krzyszkowice
XV Biegi Krzyszkowickie  
Data: 10.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

W najbliższą sobotę 10 września w ramach XV Dni Osiedla Krzyszkowice odbędzie się jubileuszowa XV edycja Biegów Krzyszkowickich pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła.
XV Biegi Krzyszkowickie