hyundai


.


leroymerlin

mazda


Niepołomice - co warto zobaczyć?


Jest to urokliwe miasteczko położone w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. Posiada niezwykle wiele atrakcji m.in. zamek, pomniki, Kopiec Grunwaldzki oraz Puszcze, w której mieszkają żubry. Odwiedzając miasto, swoją wycieczkę warto rozpocząć od zamku królewskiego.  

Można w nim zwiedzić komnaty, pomieszczenia zamkowe oraz piwnice. Na terenie zamku znajduje się muzeum, w którym obecnie można oglądać Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie w Zamku Królewskim w Niepołomicach-Sukiennice w Niepołomicach. W Kaplicy Zamkowej można oglądać bezcenne zabytki z niepołomickiego kościoła. W salach zamkowych można podziwiać trofea z Puszczy m.in. dziki, sarny, poroża różnych zwierząt jak również trofea egzotyczne pozyskane z polowań w Afryce. Opuszczając zamek warto przejść się na spacer Ogrodami królowej Bony, a kończąc zwiedzanie można zajrzeć na tyły zamku gdzie znajduje się parkur, a tam można podziwiać konie i ich jeźdźców. Chcąc pozostać z naturą, a być blisko centrum miasta można wolny czas spędzić w parku, który znajduje się tuż obok zamku. Gdy odpoczniemy, możemy udać się w dalszą podróż np. do Kopiec Grunwaldzki, z którego szczytu rozlega się panoramiczny widok. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Niepołomicach jest niewątpliwie przepiękny rynek. Główna ozdobą jest fontanna, przy której można usiąść na ławce jedząc lody, których w Niepołomicach nie brakuje. Gdy już nasycimy ciało możemy nasycić ducha udając się do niepołomickiego kościoła. Przy rynku znajduje się Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Oprócz zabytkowego wnętrza, od 2 października 2008 r. można przed kościołem oglądać mozaikę przedstawiającą Jana Pawła II, wykonaną w watykańskim Studio del Mosaico. Dzieło składa się z ponad 25 tysięcy kawałków i ma wymiary 130 x 145 cm. W sierpniu 2008 r. mozaika została poświęcona przez Papieża Benedykta XVI. Opuszczając mury kościoła możemy kierować się w stronę Puszczy. Po drodze jednak warto zaglądnąć na krytą pływalnię, która jest niezwykle popularna wśród mieszkańców Niepołomic i okolicznych miejscowości. W ostatnich latach w Niepołomicach zainwestowano wiele pieniędzy na rozwój bazy do uprawnia sportu i rekreacji.
 

Na terenie gminy znajdują się m.in.: Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji, hala sportowa, hala do hipoterapii, stadion piłkarski oraz boiska. Gmina Niepołomice umożliwia swoim mieszkańcom, grę w koszykówkę, golfa (Rogal Kraków Golf & Country Club w Ochmanowie), jak również grę w futsal (piłka nożna halowa) oraz tenisa. Dla osób które chcą się nauczyć jeździć konno mogą skorzystać z usług Klubu Jazdy Konnej. W Niepołomicach nauczysz się skakać na spadochronie, grać w Brydża oraz szachy. Jeżeli lubisz aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu możesz skorzystać ze ścieżek rowerowych. Dla tych którzy chcieli by poznać sztuki walki, w Niepołomicach mogą poznać m.in. tajniki karate oraz judo. Dla Pań proponuje się fitness, aerobic, taniec oraz yoge. Kulminacyjnym a zarazem najważniejszym miejscem które warto odwiedzić w Niepołomicach jest Puszcza Niepołomicka. Jest to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Nazwa Puszczy pochodzi od słowa „niepołomny” (trudne do złamania) czyli trudny do wykarczowania, niedostępny las. Puszcza obejmuje swym zasięgiem 10.865 ha.. Na łowy przyjeżdżali do niej wszyscy królowie Polski, gdyż spotkamy w niej jelenie , sarny, dziki, lisy itp. Spośród gadów najwięcej można zobaczyć żmij zygzakowatych. W lesie wydzielone zostały rezerwaty- rezerwat Lipówka, rezerwat Dębina, rezerwat Długosz Królewski, rezerwat Bigiel, rezerwat Koło oraz rezerwat Wiślisko Kobyle. Puszcza ma również specjalnych mieszkańców a są nimi – żubry. W leśnictwie Hysne znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów, w którym obecnie jest ich około 30. Niepołomice to piękne miasto położone nad Wisłą, otoczone lasem, z bogatą historią, ciekawymi ludźmi, oraz miejscami, które sprawią, że każdy będzie chciał wrócić tam ponownie…

 


Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka