.

Solne Miasto - Centrum Edukacyjno - Rekreacyjne


Centrum Edukacyjno - Rekreacyjne „Solne Miasto” to kompleks w skład, którego wchodzą nowoczesny kryty basen, boiska i korty tenisowe, siłowania oraz centrum konferencyjno - szkoleniowe. Inwestycja ta została sfinansowana z budżetu Gminy Wieliczka oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Jest to niewątpliwie jedna z największych inwestycji w Wieliczce. Budowa wielickiego Centrum Edukacyjno Rozrywkowego „Solne Miasto” kosztowała ponad 25,5 miliona złotych i trwała dwa lata.

Otwarcie Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnego „Solne Miasto” miało miejsce 15 stycznia 2011 roku i było połączone z tradycyjnym Spotkaniem Noworocznym, które tym razem odbywało się właśnie w hali nowo powstałego Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnego mieszczącego się w wielickim Parku Mickiewicza. Wydarzeniu temu towarzyszyła spora liczba przybyłych gości, bo około tysiąca osób oraz Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńki oraz soliści: Sylwia Lorens, Ewa Romaniak i Rafał Songan. Ponadto wystąpił Chór Dziewczęcy „Ziarenko” z Podstolic. A całe to wydarzenie rozpoczął wyjątkowy pokaz laserowy.


Niewątpliwie najważniejszą częścią wielickiego Centrum Edukacyjno rozrywkowego Solne Miasto jest basen. Przez wiele lat mieszkańcy Wieliczki byli pozbawieni jakiegokolwiek basenu, na szczęście sytuacja ta zmieniła się diametralnie 8 października 2009 roku kiedy to nastąpiło otwarcie nowego basenu w Wieliczce. Pierwsze osoby miały przyjemność pływać na nowej krytej pływalni już o 6:30 rano. W skład krytej pływalni wchodzą: basen sportowy o wymiarach 12,5 x 25 m, basen rekreacyjny, zjeżdżalna, brodzik i jakuzzi. Powstało również zaplecze w postaci szatni wraz z węzłem sanitarnym, pomieszczeniami administracyjnymi, technicznymi i kawiarnią. Łączna powierzchnia użytkowa basenu wynosi 3877,22 m2. Na pierwszym basenie w najpłytszym miejscu poziom wody wnosi 1,20m w najgłębszym zaś 1,84m. Drugi basen wraz z m.in. zjeżdżalnią ma głębokość od 0,90m do 1,20m. Koszt budowy wielickiego basenu to około 23 mln złotych. [ Zobacz  dział - basen w Wieliczce ]

Oprócz basenu Centrum Edukacyjno Rozrywkowe „Solne Miasto w Wieliczce ma do zaoferowania zarówno mieszkańcom Wieliczki jak i przyjezdnym gościom wiele innych atrakcji, takich jak chociażby:

Hala sportowa – Solne Miasto oferuje również halę sportową, która razem z wyposażeniem służy przede wszystkim do prowadzenia działalności sportowo – rekreacyjnej, jest jednak również wykorzystywana na organizację różnego rodzaju imprez np. widowiskowych. Wymiary hali: 25 x 50 m. Owa hala wyposażona jest w profesjonalne kosze najazdowe do piłki koszykowej, sprzęt do piłki ręcznej, siatkowej i piłki nożnej halowej. Obiekt ten posiada widownię na 400 miejsc siedzących

Korty tenisowe – Centrum Edukacyjno Rozrywkowe „Solne Miasto” ma w sumie pasjonatom tenisa do zaoferowania pięć kortów tenisowych. Dwa korty z nawierzchnią sztuczną oraz trzy korty tenisowe o nawierzchni naturalnej. [ Zobacz dział -  korty tenisowe w Wieliczce ]

Sale konferencyjne – Wielickie Centrum Edukacyjno Rozrywkowe to nie tylko sport w najczystszej postaci. W swojej ofercie posiada również kilka sal konferencyjnych. Sala audytoryjna (70 osób), Sala audytoryjna (40 osób) , pięć sal szkoleniowych (po 35 osób) , Konferencyjna całość (170 osób).

Siłownia, to kolejna oferta jaką Solne Miasto przygotowało dla swoich klientów. Powierzchnia siłowni to 140 metrów kwadratowych. Dysponują nowoczesnym sprzętem oraz zapewniają opiekę profesjonalnego trenera.

Tuż obok owego kompleksu sportowego znajduje się jeszcze Orlik - boisko do piłki nożnej, które powstało w ramach programu "Moje boisko - ORLIK 2012". [ Zobacz dział - Orlik w Wieliczce ]

Istnieje również Biały Orlik w Wieliczce - jest to lodowisko, które znajduje się w Parku Mickiewicza na terenie kompleksu sportowego, a konkretnie na kortach tenisowych. Wielickie lodowisko powstało w ramach pilotażowego projektu „Biały Orlik”. Wielickie lodowisko jest średnich rozmiarów - 30 m x 15 m. [ Zobacz dział - Lodowisko w Wieliczce ]

To nie wszystko, co Centrum Edukacyjno Rekreacyjne „Solne Miasto” w Wieliczce ma do zaoferowania. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej spółki z o.o. „Solne Miasto”. 

(zdj. Centrum Edukacyjno - Rekreacyjne "Solne Miasto" - basen)


(zdj. Centrum Edukacyjno - Rekreacyjne "Solne Miasto" - hala sportowa)


(zdj. Centrum Edukacyjno - Rekreacyjne "Solne Miasto" - korty tenisowe)


(zdj. Centrum Edukacyjno - Rekreacyjne "Solne Miasto" - sala konferencyjna)


(zdj. Centrum Edukacyjno - Rekreacyjne "Solne Miasto" - boisko Orlik)

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022