hyundai


.


leroymerlin

mazda


Zamek Królewski w Niepołomicach


Zamek w Niepołomicach jest gotyckim zamkiem królewskim z połowy XIV wieku, który następnie został przebudowany na styl renesansowy i mieści się w centrum miasta. Często zamek ten nazywany jest „drugim Wawelem”, a powstał on na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego i miał pełnić funkcję obronną.

Z owego zamku niepołomickiego nie rzadko wyruszały do Puszczy Niepołomickiej wyprawy myśliwskie. Początkowo budowla ta składała się z trzech wież, murów wokół dziedzińca oraz budynków w południowym skrzydle. W tym samym czasie co zamek, powstała również osada Niepołomice, która jak zakładano miała dla dworu pełnić funkcje usługowe. To co rozpoczął Kazimierz Wielki kontynuowali kolejni królowie: Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary oraz Zygmunt August. Zamek został znacząco przebudowany za czasów Zygmunta I Starego, który budowli nadał wygląd czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. W 1527 roku podczas epidemii która panowała w Krakowie zamek w Niepołomicach był schronieniem dla królewskiego dworu. 


Zamek Królewski w Niepołomicach

Dwadzieścia trzy lata później w 1550 roku zarówno wschodnie jak i północne skrzydło zostało zniszczone w wyniku pożaru. Jednak za czasów króla Zygmunta Augusta zamek odbudowano. Został on również po raz kolejny przebudowany w latach 1551 – 1568 pod kierunkiem Tomasza Grzymały. Zamek dodatkowo zyskał klatki schodowe i krużganki wsparte trzema słupami. Powstały również przy południowym skrzydle, dzięki królowej Bonie ogrody włoskie. Począwszy od końca XVI wieku niepołomicki zamek przechodził w posiadanie kolejnych rodów szlacheckich: Curyłów, Branickich, Lubomirskich. W 1655 roku nastąpił kres świetności ów zamku za sprawą najazdu Szwedów. Wtedy to zamek stał się magazynem żywności, a całe miasto złupiono. Kolejnym etapem w historii tego zamku było przejecie go przez króla Augusta Mocnego oraz Augusta III, którzy próbowali zamek wyremontować. W 1772 roku po rozbiorze Polski zamek waz z całym miastem Niepołomice stał się własnością Austrii. Wtedy to po raz kolejny zmienił swój wygląd. Austriacy wzmocnili mury, zniszczyli całe drugie piętro zamku oraz przeznaczyli go na koszary. W okresie międzywojennym oraz powojennym zamek stał się obiektem użyteczności publicznej, po raz kolejny zmienił też właściciela, należał teraz do Niemiec, a w okresie powojennym zamek popadł w całkowitą ruinę. Jego całkowitą renowację rozpoczęto dopiero w roku 1991 kiedy to stał się własnością Gminy Niepołomice.

Obecnie Zamek Królewski w Niepołomicach jest otwarty zarówno dla turystów jak i zwykłych gości. Mieści się w nim również muzeum, restauracja i centrum konferencyjne. Często odbywają się na nim różnorodne imprezy kulturalno rozrywkowe, a młode pary nie rzadko wynajmują pomieszczenia zamku aby urządzić tam wesela.


 


Zamek Królewski w Niepołomicach - zobacz zdjęciaRenata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka