.
Opublikowano: 2022-09-06

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice – zapraszamy na koncert jubileuszowy25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.


W bogatym repertuarze koncertu, znajdą się utwory z gatunków muzyki rozrywkowej, filmowej, poważnej, a także jak przystało na orkiestrę dętą – marszowej. Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00 w hali sportowej Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne "Solne Miasto" w Wieliczce. Wstęp wolny.

Orkiestra Dęta Podstolice powstała 8 marca 1987 roku z inicjatywy Czesława Gawora, duży wkład w jej powstanie miał Ludwik Gawor oraz proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Podstolicach ks. Prałat Jan Pałasz. Po raz pierwszy orkiestra zagrała podczas uroczystości rezurekcyjnej 19 kwietnia 1987 roku.
Zespół od początku miał dobre podstawy do rozwoju, gdyż w Podstolicach istniało już kilka rodzin muzykujących.Pierwszym kapelmistrzem był Wojciech Kot, który prowadził ją przez 13 lat i od samego początku postawił na wysoki poziom zespołu.
Od roku 2000, kapelmistrzem został Stanisław Gawor, który postanowił wzbudzić pasję do muzyki wśród młodzieży. Na efekty nie trzeba było długo czekać bo już po niespełna 2 latach, zespół liczył ponad 50 członków, co w połączeniu z sumienną pracą przyniosło efekty w postaci zwycięstw w licznych konkursach, przesłuchaniach oraz przeglądach.
Orkiestra koncertuje oraz jest dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju, godnie reprezentując naszą ojczyznę.
Na początku roku 2018 zmarł kapelmistrz Stanisław Gawor, co było wielkim wstrząsem dla całej orkiestry, gdyż od samego początku dbał o rodzinną i ciepłą atmosferę w zespole. Przed śmiercią przekazał pieczę nad orkiestrą swojemu synowi Piotrowi Gaworowi, który również postanowił zadbać o wysoki poziom oraz rozwój orkiestry.
Obecnie orkiestra liczy ponad 50 członków i znajduje sie w czołówce orkiestr Małopolski.
Od początków swojej działalności orkiestrze patronuje nieprzerwanie Wielickie Centrum Kultury.
Od listopada 2019 roku zespół trafił także pod skrzydła Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Wsi Podstolice, które powstało z inicjatywy członków orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022