.
Opublikowano: 2024-03-22

Od rur obsadowych do dźwigarów szybowychDźwigary do zabytkowego szybu? Renowacja parowozu? Remont górniczej pompy? Dla nich to żaden problem. Pracownicy Działu Usług Mechanicznych Kopalni Soli „Wieliczka” Wsparcie nie boją żadnych wyzwań, a specjalizują w tym, co unikatowe.


W służbie zabytku

Unikatowa jest również Kopalnia Soli „Wieliczka”. Zabytkowa niepowtarzalna często potrzebuje rozwiązań dedykowanych wyłącznie jej. Tak było w przypadku elementów szybu św. Kingi: - W roku 2023 przygotowaliśmy13 kpl. dźwigarów łączących prowadniki z obudową szybu oraz różnego rodzaju uchwytów, klamek i podpór. Tego rodzaju zlecenia realizujemy w ścisłej współpracy z danym działem. Pracujemy na podstawie szczegółowych projektów, bo dostarczane przez nas części muszą być idealnie dopasowane, a także zgodne z górniczymi przepisami – wyjaśnia Adrian Szmid, Kierownik Oddziału Obróbki i Montażu. – Można śmiało powiedzieć, że w kwestiach mechanicznych jesteśmy dla kopalni wykonać niemal wszystko. Posiadamy odpowiednie uprawnienia, zdobywamy kolejne, szkolimy się, a także mamy dobre rozeznanie w potrzebach załogi. Trafiają do nas narzędzia, wozy czy obrotnice kolejowe.

Tamy, rury, wiertnice

Właściwie wszystko, co zostaje wykonane dla zakładu górniczego, musi spełniać określone wymogi: od rur do podsadzki po remonty działek wodnych. Lista potrzeb zabytkowej kopalnijest bardzo długa. Tylko w ubiegłym roku pracownicy wykonali 8 tam wentylacyjnych, wyremontowali ponad 130 pomp, zrobili ponad 80 m różnego rodzaju wygrodzeń oraz przerobili ponad 15 ton blach w postaci kołnierzy, bortów, przylg, zaślepek i obejm. Wyprodukowali około 1km rur, wśród których były rury obsadowe, perforowane, gwintowane, zgrzewane, sztuce, krućce, złączki, przelotki, trojaki, redukcje. Przez hale Działu przeszło ponad 3000 sztuk górniczych narzędzi, które wymagały kucia, klepania oraz ostrzenia Wyremontowano przeszło 400 sztuk: rolek pancernych, zawiesi linowych, wiertnic, żerdzi wiertniczych i wozów, a także ponad40 stanowisk ubraniowych w cechowni.

Dziełem pracowników Działu Usług Mechanicznych są też m.in. balustrady w budynku Markowni, bramka i wygrodzenie w tężni solankowej oraz zadaszenia nad drzwiami do kotłowni, siedziby ochrony i magazynu głównego. Zadaszenia powstały według wskazań konserwatora, bowiem zabudowania kopalni w większości są zabytkowe. Do zadań Działu Usług Mechanicznych należą przeglądy okresowe pomp, wózków widłowych i suwnic. Pracownicysą wzywani też na warzelnię, w której podczas comiesięcznej przerwy technologicznej, tzw. „stójki”, jest czas na ewentualne naprawy.

Od tężni do Baryczy

To nie wszystko. - Mamy w swej pieczy również instalacje na powierzchni: od centralnego ogrzewania po solankowe – mówi Tomasz Kalemba, Kierownik Oddziału Utrzymania Instalacji. – Wśród naszych zadań są m.in. przeglądy, konserwacja, naprawy wewnętrznych jednostek klimatyzacyjnych, urządzeń instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz wymiana filtrów w centralach wentylacyjnych. Dbamy o urządzenia do odprowadzania wód opadowych z szybu Kościuszko, konserwujemy instalację solankową w tężni – wylicza. – Wykonujemy przeglądy i kontrole urządzeń na instalacji ogrzewania powietrza kanału wentylacyjnego. Obsługujemy i na bieżąco konserwujemy instalacje przemysłowe wód i solanek na powierzchni, pompujemy solanki do podsadzki i iniekcji. Robimy przeglądy oraz konserwujemy punkty pomiarowe oraz węże odpływowe na Baryczy. Transportujemy solankę w rejon szybu Kościuszko.

Dział Usług Mechanicznych w ubiegłym roku przyjął na zbiorniki retencyjne 66 250 m³ solanki oraz 114 448 m³ wód zasolonych, 57 710 m³ solanek trafiło na otwór podsadzkowy TP-28.

Dla kopalni i nie tylko

Różnorodność obowiązków i przedsięwzięć sprawia, że pracownicy Działu są niezwykle uniwersalni. Dbają o bezpieczną i komfortową codzienność kopalni. Ich praca dowodzi, że nie ma rzeczy niewykonalnych, przynajmniej z metalu, trzeba tylko zastanowić się, jak je zrobić.

- Duża część naszej pracy obejmuje zadania na rzecz zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”. Z naszych usług mogą jednak skorzystać też klienci spoza kopalni, szczególnie, że również dla nich jesteśmy w stanie wykonać elementy unikatowe, według dedykowanego projektu. Realizujemy zamówienia zewnętrzne z zakresu obróbki skrawaniem oraz wszelkiego typu prace ślusarsko-spawalnicze – podkreśla Marek Burda, Dyrektor ds. Technicznych Kopalni Soli „Wieliczka” Wsparcie. – W minionym roku kupiliśmy nowoczesną tokarkę. Maszyna czeka już tylko na odbiór końcowy . Dzięki niej będziemy w stanie wykonać więcej elementów powtarzalnych, również w ramach zamówień zewnętrznych. Nasz zespół liczy 30 osób. To fachowcy najwyższej próby, którzy z powodzeniem radzą sobie z niestandardowymi zadaniami, dysponują wiedzą oraz uprawnieniami, które pozwalają im realizować projekty na rzecz zabytkowego zakładu górniczego - podsumowuje Dyrektor Burda.


Od rur obsadowych do dźwigarów szybowych - zobacz zdjęcia35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022