.


Opublikowano: 2023-04-28

Trasa Górnicza idealna na majówkęPo trzech latach do oferty turystycznej Kopalni Soli „Wieliczka” powróciła Trasa Górnicza. Śmiałkowie znów mogą spróbować swoich sił w górniczych zadaniach oraz zobaczyć wyrobiska w rejonie szybu Regis.


Na Trasę Górniczą składają się m.in. komora Boczaniec wraz z ukrytą za kasztem kaplicą św. Kunegundy, komory: Fortymbark, Janik Górny, Gospoda, Lipowiec, Tanecznica, Rzepki czy komora Franciszka Karola z majestatycznym solnym obeliskiem oraz wspaniałym żyrandolem. Zwiedzanie rozpoczyna się wizytą w lampowni w nadszybiu szybu Regis oraz zjazdem na poziom I.

Na przeszło 2 godziny turyści stają się początkującymi górnikami. Otrzymują czerwone hełmy, ochronne kombinezony oraz lampę i pochłaniacz. Pod czujnym okiem przewodnika-przodowego poznają kopalnię o wiele bardziej surową i wymagającą, niż ta znana z Trasy Turystycznej. Na Trasie Górniczej często zalega ciemność, trzeba wykonać zarządzone przez przewodnika prace, np. sprawdzić skład kopalnianej atmosfery.

Trasa Górnicza została pomyślana jako sposób na doświadczenie zabytkowej kopalni. Prowadzi turystów przez przestrzeń oraz przez historię. Prezentuje różne oblicza podziemi oraz uświadamia, jak wymagający był i jest górniczy fach.


Zwiedzanie rozpoczyna się w sercu Wieliczki – w szybie Regis, który pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. To najstarszy zachowany wielicki szyb. Architektura nadszybia zmieniała się w ciągu stuleci. Budynek dostosowywano do kolejnych maszyn wyciągowych: od kieratu (XV w.) po urządzenie o napędzie elektrycznym (XX w.), fot. R. StachurskiTrasa Górnicza uczyni z niedoświadczonego „ślepra” adepta podziemnego fachu. Przed śmiałkami wiele wyzwań. W wycieczce mogą wziąć udział dzieci, które ukończyły 10 lat, fot. R. StachurskiNa szlaku można zobaczyć drewniane rynny – takich dawni górnicy używali do odwadniania wyrobisk. Budowali całe systemy rynien, rur i kadzi, którymi ujmowali podziemne wody, fot. R. StachurskiKomora Boczaniec. Górnicy wybierali z niej sól już w XVI wieku. Na zabezpieczających wyrobisko drewnianych kasztach pozostały ślady XVII-wiecznego pożaru. Za obudową komorykryje się kaplica św. Kunegundy, fot. R. TatomirLipowiec. W tej komorze znajdowała się pierwotnie znana z Trasy Turystycznej kaplica św. Jana. Odwieczny mrok podziemi… Brzmi patetycznie, lecz gdy kandydaci na górników zgaszą na chwilę lampy, doświadczają ciemności absolutnej, fot. R. TatomirMiejsca sakralne, np. kaplica Passionis, świadczą o głębokim pragnieniu człowieka, by na tonących w ciemności ścieżkach towarzyszył im Bóg. W tej kaplicy zawsze świeciła lampa, od której można było zapalić zgaszony kaganek, fot. R. StachurskiW komorze Tanecznica znajduje się drewniane koło czerpakowe, jeden z elementów dawnego systemu odwadniania podziemnych wyrobisk, fot. R. StachurskiW komorze Rzepki pracował niegdyś kierat typu węgierskiego, który obsługiwał pobliski szybik Nadachów. O obecności kieratu świadczą pozostałości, m.in. fragmenty hamulca i ramion, podcięcia w stropie oraz charakterystyczny zaokrąglony kształt wyrobiska, fot. R. StachurskiKopalnia Soli „Wieliczka” co najmniej od średniowiecza cieszyła się zainteresowaniem zwiedzających. 200-300 lat temu posiadała już zorganizowaną i pełną atrakcji trasę turystyczną. Ozdobą komory Franciszka Karola jest solny obelisk wzniesiony na pamiątkę wizyt arcyksięcia, fot. M. Damska


   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022