carrefour








.



leroymerlin



Opublikowano: 2010-09-29

E-usługi medyczne w gminie Wieliczka


Długie kolejki, problemy z rejestracją do lekarza, oczekiwanie na wyniki badań. Czy wkrótce nastaną lepsze czasy dla pacjentów korzystających z usług medycznych Samodzielnego Publicznego Zespołu Lecznictwa Otwartego w Wieliczce?


Pojawiła się na to spora szansa, bowiem w ubiegłym tygodniu w ośrodku zdrowia w Wieliczce została podpisana umowa na przekazanie dotacji w kwocie 1 108 172, 91 PLN na dofinansowanie projektu Wdrożenie e-usług medycznych w Samodzielnym Publicznym Zespole Lecznictwa Otwartego w Wieliczce. W jaki sposób owy projekt ma usprawnić działanie wielickich ośrodków zdrowia? Przede wszystkim ma przyspieszyć większość czynności jakie są wykonywane np. dostarczenie wyników badań do lekarza. Wszystko dzięki zintegrowanemu systemowi w którym będą się znajdowały indywidualne konta każdego pacjenta zawierające pełną historię jego choroby z wynikami wszystkich dotychczas przeprowadzonych badań (np. zdjęcia rentgenowskie, wyniki badań krwi itp.). Dzięki temu lekarz logując się na konto danego pacjenta, wszelkie niezbędne informacje potrzebne do wystawienia trafnej diagnozy będzie miał w jednym miejscu, co powinno znacznie przyspieszyć postawienie owej diagnozy oraz rozpoczęcie ewentualnego leczenia. Jednak nie tylko lekarz będzie miał dostęp do elektronicznych kont pacjentów, bowiem każdy z nas kto wyrazi taką potrzebę otrzyma login i hasło do swojego konta. Dzięki czemu z każdego miejsca zarówno w Polsce jak i na świecie będziemy mogli sprawdzić wyniki naszych badań. Jedyne co nam będzie do tego potrzebne do komputer z dostępem do internetu. Oprócz tego otrzymamy możliwość rejestrowania się do wybranego lekarza drogą elektroniczną. Za pomocą komputera będzie też możliwość sprawdzenia aktualnej „kolejki” do danego lekarza. Wprowadzenie e-usług medycznych w naszej gminie przewiduje również możliwość konsultacji z wybranym lekarzem za pomocą poczty elektronicznej. Planowana rewolucja e-medycyny w naszej gminie obejmie nie tylko ośrodek zdrowia w Wieliczce, ale również i te w Chorągwicy czy Węgrzcach Wielkich. Wdrażanie całego programu zaplanowano etapowo, a wszystko ma potrwać około dwóch lat.

Unowocześnienie to również sprzęt pracowni RTG w Samodzielnym Publicznym Zespole Lecznictwa Otwartego w Wieliczce, a konkretnie zamiana starego, analogowego sprzętu na nowy cyfrowy oferujący więcej możliwości. Nowy cyfrowy RTG ma się przyczynić do ulepszenia, a przede wszystkim przyspieszenia czynności związanych z przekazaniem wyników badań. Dzięki cyfrowemu RTG będzie możliwe natychmiastowe przesłanie drogą elektroniczną wyników np. do krakowskich szpitali. Analogicznie wygląda sytuacja z wynikami badań USG czy EKG.

W ciągu kilku najbliższych tygodni ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie pierwszych kroków projektu Wdrożenie e-usług medycznych w Samodzielnym Publicznym Zespole Lecznictwa Otwartego w Wieliczce. Na początku SPZLO w Wieliczce skupi się na zakupie nowego sprzętu oraz oprogramowania jak i również uruchomieniu nowej sieci która będzie przystosowania do projektu e-usług medycznych.

Dofinansowanie projektu Wdrożenie e-usług medycznych w Samodzielnym Publicznym Zespole Lecznictwa Otwartego w Wieliczce zostało przyznane w ramach Osi Priorytetowej 1. Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, Działania 1.2. Rozwój społeczeństwa informacyjnego, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Aktualnie Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Otwartego nie może zaoferować swoim pacjentom żadnych usług możliwych do rozwiązania drogą elektroniczną. Powoduje utrudnienia dla pacjentów, podnosi koszty komunikacji z przychodnią oraz obniża poziom satysfakcji z obsługi medycznej. Realizacja projektu pozwoli odejść od pracy nieefektywnymi metodami tradycyjnymi, które utrudniają pracę zarówno personelowi medycznemu, pracownikom administracji, jak i pacjentom. Pracochłonne i czasochłonne procedury stosowane obecnie zakładają wielokrotne przepisywanie tych samych danych osobowych, medycznych, wyników badań, kodów chorób i leków. W ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo popełniania błędów.

Głównym założeniem projektu jest wdrożenie e-usług publicznych o poniższym zakresie:
- obszar przychodni ogólnych i specjalistycznych w zakresie punktów rejestracji,
- obszar analityki w zakresie punktów pobrań i gabinetów laboratoryjnych,
- obszar pracowni radiologicznej.

Dofinansowania pochodzące z MRPO dotyczyć będzie w szczególności:
- budowy niezbędnej sieci strukturalnej oraz budowy sieci wewnętrznej,
- zakupu niezbędnego sprzętu informatycznego i jego konfiguracji,
- zakupu oprogramowania bazodanowego;
- zakupu licencji: przychodnia, laboratorium, diagnostyka, e-pacjent, e-kontrahent,
- cyfryzacji radiologii, w tym prac wdrożeniowo – instalacyjnych, konfiguracji sprzętu
i oprogramowania.

Cel ogólny projektu to rozbudowa lokalnej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego oraz zwiększenie wykorzystania technologii informacyjnych do świadczenia usług publicznych w SPZLO w Wieliczce.






35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022