.mediaexpert

Opublikowano: 2022-07-08

Zbiórka krwi w Kopalni Soli "Wieliczka" - 53 litry7 lipca w Kopalni Soli "Wieliczka" udało się zgromadzić aż 53 litry krwi od 119 osób. Chętnych do podzielenia się zdrowiem i życiem było aż 140. Zbiórka pod hasłem "Podaruj krew, podaruj życie" odbywa się w wielickiej kopalni nieprzerwanie od roku 2016. Do tej pory przyniosła łącznie ponad 700 litrów krwi.


Akcja wystartowała o godzinie 9.00. W nadszybiu szybu Regis przewijał się tłum kandydatów na krwiodawców. Samo oddawanie krwi nie trwa zbyt długo, jakieś 10 minut, jednak na poprzedzającą je procedurę trzeba sobie przygotować około godziny. Szczegółowa ankieta, wnikliwy wywiad medyczny, wstępne badania, a wszystko po to, żeby było bezpiecznie. Jak zapewniają krwiodawcy, oddawanie krwi nic nie boli. Wkłucie oceniają na równi z ugryzieniem owada, zaś pobranie jednej jednostki krwi, tj. 450 ml dla zdrowego organizmu nie stanowi większego wysiłku. Nad całym przedsięwzięciem czuwa personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Zgodnie z tradycją kopalnianych zbiórek każdy krwiodawca otrzymał w upominku bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej. 7 lipca nie zawiedli wieliczanie z całego powiatu. W kolejce do pomagania ustawili się mieszkańcy Krakowa, Olkusza, Zatoru, a nawet dwójka turystów z Poznania, która akurat zwiedzała Małopolskę. Dopisali pracownicy Kopalni Soli "Wieliczka" - krew oddało aż 40 osób.

Akcja "Podaruj krew, podaruj życie" odbywa się w wielickiej kopalni nieprzerwanie od 2016, zawsze dwa razy w roku - w lipcu oraz w grudniu. Łącznie przedsięwzięcie przyniosło ponad 700 litrów krwi od blisko 1450 osób. Zbiórka to wspólne przedsięwzięcie MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka", Kopalni Soli Wieliczka" i działającego przy niej Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Zbiórka krwi w Kopalni Soli "Wieliczka" - 53 litry - zobacz zdjęcia


   


20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021