.
Opublikowano: 2023-05-19

5 ciekawostek o Trasie GórniczejTrasa Górnicza w Kopalni Soli „Wieliczka” pozwala nie tylko zabytkowe podziemia zwiedzić, ale przede wszystkim doświadczyć w całej ich niezwykłości, surowości, w blasku górniczej lampy i pod okiem doświadczonego przodowego.


1. Zwiedzanie rozpoczyna się od zjazdu szybem Regis. Regis jest najstarszym wciąż istniejącym szybem w Wieliczce. Powstał w I połowie XIV wieku z rozkazu Kazimierza Wielkiego. W ciągu stuleci zmieniała się głębokość wyrobiska, montowano nad nim coraz doskonalsze maszyny wyciągowe, przebudowywano nadszybie.

2. Komorę Boczaniec zabezpiecza imponujący kaszt. Drewniane wzmocnienia górnicy zaczęli w tym wyrobisku budować od XVI wieku, co znaczy, że znajdują się w nich pnie drzew pamiętających Jagiellonów.

3. Niewielka kapliczka Passionis, zwana też kaplicą Świętego Krzyża lub Korytnianą powstała w roku 1743. Dziś jest jednym z przystanków na Trasie Górniczej. Kiedyś nie tylko pełniła funkcje sakralne, ale też była miejscem, w którym zawsze świeciła się lampa. Jeśli któremuś górnikowi zgasł kaganek, to właśnie tu, w kaplicy Passionis, mógł go zapalić ponownie.

4. Ciemność pod ziemią jest doświadczeniem absolutnym. Znikają w niej wszelkie punkty odniesienia, rozmywa się świadomości kierunków. W zamian słychać każde szurnięcie stopą po podłożu, każdy oddech… Przewodnik-przodowy pozwala zgasić górnicze lampki w komorze Lipowiec.

5. Komora Franciszka Karola wprowadza zwiedzających w atmosferę dawnej trasy turystycznej. Wykuty w soli obelisk przypomina o dwukrotnej wizycie habsburskiego arcyksięcia – w roku 1823 i 1839. Iście wiedeńskiego blasku komorze dodaje żyrandol z tysięcy solnych kryształków.

Szczegółowe informacje o Trasie Górniczej – zasadach zwiedzania, godzinach, biletach na www.kopalnia.pl

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022